MÜŞTERİ HİZMETLERİ(0212) 220 44 35
E-POSTAdestek[@]turkiyedellservis.com
ÇALIŞMA SAATLERİMİZPzt - Cts 09:00 - 19:00
ARIZA TESPİT FORMU

Dell Yerinde Servis ; Bir Dell kullanıcısı olarak ilk olarak şunu belirtmek isterim ürünü yaklaşık 3 yılı aşkın suredir kullanıyorum. Ve bu sure zarfı içerisinde bir kere hata aldım. Ama panik yok. Çünkü dell yerinde servis uygulaması vardı, biliyordum. İlk olarak dell yerinde servis uygulamasını nasıl kullanacağınız hakkında daha sonrasında ise sonuç olarak aldığım memnuniyetten bahsetmek istiyorum.

Dell Yerinde Servis

Bilgisayarım da aldığım hata açma düğmesine bastığım zaman açılmıyor ve harddisk hatası veriyordu ve ben bunu anlamıyordum. Tabi ki kısa süreli bir panik oldum ardından dell yerinde servis uygulaması aklıma geldi ve hemen telefona sarıldım. Ve Türkiye için dell yerinde servis numarası olan aradım ve gerekli yönlendirilmelerden sonra müşteri temsilcisine kısa surede bağlandım.

Burada önemli olan kısa surede bağlanmam oldu biliyorsunuz genelde arandığınız zaman bir saate yakın beklersiniz ama Dell bu konuda kendini geliştirmiş 1-2 dakika içerinde müşteri temsilcisine bağlandım ve sorunu anlattım. Arkadaşlar burada önemli olan sorunun yaklaşık olarak %70’lik bir bölümünü telefon üzerinden çözüyorlar bu gerçekten büyük bir şirket olduklarının kanıtı. Ama uzaktan da bir yere kadar sorunumu anlayıp tespit ettiler. İnanamayacaksınız ama adresimi istediler ve ertesi gün için geleceklerini söylediler ben şaka yapıyorlar zannettim hani ben hem arıyorum telefonda sorunumu tespit ediyorlar ve yarın gelip sorunumu çözecekler gerçekten şaka gibi ama gerçek. Ertesi gün oldu mesai başladı 2 saat içerisinde geldiler.

Dell Laptop Servis

Klasik Türk mantığı hani geliriz derler 3-4 gün sonra gelirler ama gerçekten öle bir durum yok arkadaşlar. Ertesi iş günü mesai başladı geldiler bilgisayarımı yaptılar çok güler yüzlü bir hizmet verdiler çok memnun kaldım. Ve bu kadar hizmet karşılığın da hiç bir ücret talebinde bulunmadılar. Arkadaşlar özetlemek gerekirse yapmanız gereken dell yerinde servis uygulamasını aramak karşınıza gelen müşteri temsilcisine sorun hakkında bilgi vermek eğer uzaktan hallederek problem ne ise anında çözüm sağlanıyor bu bir gerçek.

Fakat uzaktan işlem uzaktan halledilmeyecek problem ise ertesi güm için randevu verip ayağınıza kadar geliyorlar güler yüzlü bir hizmet karşılığında sorununuzu çözüyorlar. Ve bu kadar işlem yaklaşık olarak 24 saat sürmüyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oy Yok)
Loading...

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/turkiyedellsecom/public_html/wp-content/themes/transcargo/functions.php on line 186

Yedek Parça Sipariş vermek için tıklayınız... NOTEBOOK ARIZA TESPİT KAYIT FORMU
Call Now ButtonHemen Ara..
0
Düşüncelerinizi belirterek lütfen yorum yapınız.x
()
x